Antalya, medeniyetler beşiği diyebileceğimiz kadar çok medeniyete ev sahipliği yapmış, toprağından tarih fışkıran bir şehir olarak, bize gezmek, görmek ve keşfetmek için bir çok yer sunuyor. Dünya'nın dört bir tarafından ziyaret edilen bu muazzam güzellikteki ören yerlerini, siz de görmeden ölmeyin diyor ve hemen listemize başlıyoruz.

1- Myra Antik Kenti - Demre

Demre'de bulanan ve MÖ 5.yy olarak tarihlenen Myra Antik Kenti'nde kaya mezarları, kitabeler, amfi tiyatro göreceklerinizin sadece bir kaçı. "Yüce Ana Tanrıça'nın yeri" anlamına gelen Myra Aziz Nikolas'ın piskoposluk yaptığı yer olması nedeniyle önemini yüzyıllarca korumuş bir Lykia kenti. Çok iyi durumda olan amfi tiyatro için bile gidilmeye, görülmeye değer.

2- Apollon Tapınağı - Side

M.S 150 yıllarına dayanan tarihiyle Apollon Tapınağı, gerçekten görülmeye değer bir kültürel mirastır. Mitolojide müziğin, sanatların, güneşin, ateşin ve şiirin tanrısı olan Apollon'dan adını alan tapınak, Roma dönemi mimarisini az biraz görmemizi sağlayan ender yerlerden biridir.

3- Noel Baba Kilisesi - Demre

Noel Baba olarak kabul edilen Aziz Nicolas'ın ölümünden yani yaklaşık MÖ 365'den sonra inşa edilen ve çeşitli doğal felaketler sonucu bir kaç kez yıkılıp tekrar yapılan kilise, bugün ziyaretçilere eşsiz mimarisini ve hikayesini göstermek için yüz yıllardır ayakta bekliyor.

4- Perge Antik Kenti

Antalya'ya 18km uzaklıktaki Perge Antik Şehri, ne kadar zengin topraklarda yaşadığımızın bir kanıtı olarak boylu boyunca uzanıyor. Roma döneminde önemli bir kent olan Perge, herkes tarafından ziyaret edilmeyi hak ediyor.

5- Aspendos Antik Kenti

Her zaman ilk 5'e girecek Aspendos amfi tiyatrosunu, bizim listemize eklemememiz olmazdı. MS 2yy'da yapılan bu şahane yapı, günümüze kadar oldukça iyi korunmuş durumdadır. Günümüzde konser, tiyatro gibi etkinliklere de o günün atmosferini taşıyan bu yapı, Antalya'ya sadece 12 km uzaklıktadır.

Call Center