Sevgili Arsız Ölüm Dirmit

Sevgili Arsız Ölüm Dirmit 7 Mayıs 2023 Pazar saat 20:00'de Türkan Şoray Kültür Merkezi'nde.Köyden şehre göç eden kalabalık bir ailenin şehirle mücadelesini ailenin en küçük kızı Dirmit'in gözünden dinliyoruz. 12 yaş sınırı vardır.

Tarih Seçimi

Tur Programı

Detaylı Açıklama

Sevgili Arsız Ölüm Dirmit

Yaş Sınırı: 12+

Süre : Tek Perde, 85 Dk.

Köyden şehre göç eden kalabalık bir ailenin şehirle mücadelesini ailenin en küçük kızı Dirmit'in gözünden dinliyoruz. Sıkıştıkları tek odalı evde, şehre tutunma mücadelesinde hepsi kendilerince bir yol tutturuyor. Dirmit kız ise durmak bilmeyen merakı ve direnme gücü sayesinde karşısına çıkan zorluklarla baş etmenin türlü yollarını buluyor. Onu şehirden korumaya çalışan annesi Atiye, babası Huvat ve abileri Dirmit'in türlü yollarından huylanıyor, ona adet ve geleneklerin rehberliğinde türlü engeller koyuyorlar. Ama Dirmit durur mu, durmuyor!

Roman Hakkında
“Gerçekleşmeyen düşler, aralarında doğup büyüdüğüm insanları paramparça etti… Kente ayak uydurabilmek için boğuşup durdum. Her yanım yara bere içinde kaldı. Boğuşurken birlikte doğup büyüdüğüm insanlardan ayrı düştüm. Ama kendi öz değerlerimi, dilimi ve o insanların durulmaz bir coşkuyla bana taşıdıkları sevgiyi koruyabilmek için direndim. Bu roman bu direnişim için aralarında büyüdüğüm insanların bana armağanıdır.”Latife Tekin

Süreç Hakkında
Oyun, romanın oyuncu kişisine dokunduğu yerden Dirmit’i, Dirmit’in anlatısı üzerinden ise romandaki diğer karakterleri tanıma ve romanın yazar-anlatıcı yoluyla kurulmuş büyülü gerçekçi dilini, karakter-anlatıcıyla en yalın halde sahneye taşıma araştırmasının bir ürünüdür.

Benzer Etkinlikler

Seninle Evlenir Miyim?

Seninle Evlenir Miyim?

Bir Garip Orhan Veli Müzikali

Bir Garip Orhan Veli Müzikali

Müfit Can Saçıntı (İtiraz Ediyorum)

Müfit Can Saçıntı (İtiraz Ediyorum)

Celile

Celile

Call Center